King Crimson


King Crimson jest zespołem tworzącym rock progresywny. Założyli go w 1969 roku gitarzysta Robert Fripp i perkusista Michael Giles. To zespół wywodzący się z Anglii. Nie jest to grupa, która gra ciągle – zaliczyli kilka przerw ale to nie zaszkodziło ich twórczości. Wręcz przeciwnie, ich muzyka zawsze była dobra.


Skład

Aktualni członkowie grupy

Robert Fripp
Mel Collins
Tony Levin
Pat Mastelotto
Gavin Harrison
Jakko Jakszyk
Bill Rieflin
Jeremy Stancey

Byli członkowie zespołu

Peter Sinfield
Greg Lake
Michael Giles
Ian McDonald
Gordon Haskell
Andy McCulloch
Ian Wallace
Boz Burrell
Bill Bruford
John Wetton
David Cross
Jamie Muir
Adrian Belew
Trey Gunn

Twórczość


King Crimson to jeden z bardziej wpływowych zespołów dla rocka progresywnego i ogólnie muzyki rockowej. Od początku istnienia, wykorzystują w swojej twórczości nietypowe rozwiązania muzyczne, o których większość mogłaby nie pomyśleć przy tworzeniu swojego materiału. Interesującą kwestią u Karmazynowego Króla jest fakt, że przez 7 pierwszych albumów, rolę wokalistów sprawowali basiści. Dopiero od albumu Discipline rolę wokalisty przejął gitarzysta.
Kompozycje grupy są zawiłe i i bogate. Dla początkujących w rocku progresywnym, ten zespół może być toporny w odbiorze. Nie są to jednak zawiłości pretensjonalne, jak te obecne u grupy Emerson, Lake & Palmer. Albumy są prawdziwymi dziełami sztuki, chłopaki umieją skomponować je tak, aby nie było nudno.Wybrana dyskografia


Ogólnie, całą dyskografię grupy warto prześledzić. Tutaj zamieszczę najważniejsze dzieła.

In the Court of the Crimson King

In the Wake of Poseidon

Lizard

Islands

Larks' Tongues in Aspic

Starless and the Bible Black

Red

Discipline

Komentarze