Rammstein


Jako osoba, która lata temu była zakochana w muzyce Rammsteina, nie umiem wybrać jednoznacznie albumu do recenzji. Jednak z drugiej strony: zespół jest na tyle interesujący, że warto go sprawdzić samodzielnie, nawet jeśli masz obiekcje względem Niemców i języka niemieckiego.

Rammstein to niemiecki zespół z kręgu industrial metalu/Neue Deutsche Härte/tanz metalu/jak oni tam jeszcze nazwą swoją muzykę. Grupa została założona w 1994 roku. Co ciekawsze, zespół gra w jednakowym składzie od czasów założenia.
Nazwa zespołu pochodzi od bazy lotniczej, w której miejsce miała katastrofa.
Grupa wiele razy występowała w Polsce, ostatnio miało to miejsce we Wrocławiu w ramach imprezy Capital of Rock. Mnie tam nie było, bo byłam na Megadeth w czerwcu, jednak moja znajoma była i mówi, że było świetnie. ;)


Twórczość zespołu skupia się na tak zwanych „tematach tabu” i głównie wokół nich kręcą się ich piosenki. Grupa wydała w sumie sześć albumów studyjnych.
Rammsteina charakteryzuje tworzenie agresywnych kompozycji przeplatających się ze spokojnymi balladami oraz głęboki bas Tilla Lindemanna, który pasuje do każdej ich piosenki, bez wyjątku.
Dodatkowo, grupa zmienia tonację na każdym albumie.
Piosenki głównie tworzone są w języku niemieckim, co potencjalnych słuchaczy może nakłonić do nauki tego języka lub zmienić ich podejście względem niemieckiego (o ile oczywiście ktoś zwraca uwagę na to, czego słucha. ;) W końcu nie wszystkich obchodzą słowa i słuchają muzyki dla muzyki).
Teledyski grupy są…cóż…bardzo dobitne. Niektóre z nich sklejone w jedno, tworzą historię.


Dyskografia


Tu nie ma czego wybierać. Zespół wydał sześć albumów, ale za to jakich.

Herzeleid

Sehnsucht

Mutter

Reise, Reise

Rosenrot

Liebe ist für alle da


Komentarze